Ankara Böcek İlaçlama

Nedir ve Nasıl Yapılır?

İlaçlama hizmeti tabiatta var olan haşere ve kemirgenlerden etrafa sunulan ve insan sağlığını tehdit eden mikrop ve virüslere karşı insektisit uygulamasına verdiği isimdir. Haşere ve kemirgenler çoğu hastalığın taşıyıcısıdır ve taşıdıkları bu hastalıkları detaylı yollarla insanlara bulaştırırlar. Bu yüzden haşere ve kemirgenlere karşı derli toplu ilaçlama yapılmalı, tarihte haşere ve kemirgenler yüzünden insanların toplu şekilde öldüğü çoğu hadise yaşandığı unutulmamalıdır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber haşere ve kemirgenlerle mücadele yöntemleri de gelişmiş ve netice olarak ilaçlama büyük bir sektör durumuna gelmiştir. İlaçlama hizmeti profesyonel ve alakalı kurumlar doğrulusunda yetkilendirilmiş firmalar doğrulusunda yapılır. Fakat son vakitlerde insan sağlığını ve etrafı tehdit eden ilaçlar kullanan çoğu korsan firma türemiştir. Bu sözde firmaların kullandığı ilaçlar insan sağlğı yönünden tümüyle zararlıdır ve çoğu hastalığa hem de ölümlere bile sebebiyle bulunduğu gözlemlenmiştir.. Bu amaçla, ilaçlama yaptırmayı düşünen kişilerin hizmet alacağı firmayı, iyi analiz etmesi, firmanın geçmişini, yaptığı işleri ve referanslarını ilgiyle araştırması gerektirmektedir..

İlaçlama profesyonel ilaç firmaları doğrulusunda imal edilen etrafı ve insan sağlığını tehdit etmeyen ilaçların konusu ile alakalı eksper ekip ve ekipmanlara sahip ilaçlama firmaları doğrulusunda yapılmalıdır. İlaçlama kişisel olarak da yapabilir ama şuursuz bir şekilde oluşturulan ilaçlama haşere ve kemirgenlerin ilaçlara karşı bağışıklık kazanmasına sebep olabilir ve haşerelerle mücadeleyi çok daha zor ve maliyetli bir duruma getirebilir.

İlaçlama Yöntemleri ?

Ankara Böcek İlaçlama, yapılacak alan amacıyla ilaçlama tekniği seçilmesinde belirleyici ana amaçlar bulunmaktadır.

Hangi tür haşereye karşı ilaçlama yapılacağı, ilaçlama yapılacak alanın yapısı, bölgesel etkiler, iş yeri ise hitap ettiği kitle, ilaçlama yapılacak alan ortamında hasta, yaşlı, alerjik tepkilere sahip kişi olup olmadığı, astım hastaları,0-6 yaş grubu çocuk, evcil hayvan bulunması gibi bir çok etkenin eskiden belirlenmesi ve insektisit seçiminin buna göre yapılması gerektirmektedir. Başlıca haşere ilaçlama ve böcek ilaçlama yöntemleri kokulu ilaçlama, kokusuz ilaçlama ve jel ilaçlama olarak üç ana kola ayrılmıştır.

Kokulu Sıvı ilaçlama Yöntemi Haşerelerin yoğun olarak gördüğünüz yerlerde kokulu ilaçlama yapılmalıdır. Kokulu ilaçlama sıvı şekilde püskürtme tekniğiyle yapılmaktadır. Örneğin; Hamamböcekleri kapsüller durumunda ürerler ve her bir kapsülde 35-40 adet yavru bulunur. Yılda 8-10 defa doğururlar dişi ergin hamamböcekleri öldükleri vakit bile yumurta bırakırlar. Bu amaçla haşereleri yoğun bulunduğu alanlarda etkili bir ilaçlamanın yapılması gerektirmektedir. Kokulu ilaçlamada kısa vakit içerdiği netice alınır. Bu ilaçlamada konumuzu kısa bir vakit terk etmeniz gerektirmektedir. Bu ilaçlama esnasında ilaçlanan alanda bulunmayınız. Ankara Böcek İlaçlama, hizmetini bitirdikten sonra birkaç saat sonra yaşam alanınızı havalandırarak günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Kokusuz Sıvı ilaçlama Yöntemi Kokusuz ilaçlama sıvı şekilde püskürtme tekniğiyle yapılmaktadır. Bu ilaçlamada mekanınızdan ayrılmanıza, mekanınızı kapatmanıza lüzum yoktur. Günün rastgele bir vaktinde size ideal olan vakitte yapılabilmektedir.

Jel ilaçlamada; ilacı yiyen haşere yuvasına döner ve orada ölür başka böcekler bu ölüden beslenirler. Böylece o böceğin ölüsünü yiyen böceklerde ölür ve zincirleme olarak devam eder. Bu ilaçlama biçimi 2000 yılından itibaren ülkemizde kullanılmaya başlandı. Uzun vakit etkilidir. Özellikle hamamböcekleri üstünde lüzumtiğince etkili olan bir ilaçlama biçimidir. Çevre ve insan amacıyla sıhhatli bir yöntemdir. Evcil hayvanlar amacıyla zararlı değildir. Kokusu yoktur.

Kapı ve pencerelerin kapatılmasına lüzum yoktur. Evden ayrılmanız gerekmez. İlaçlama evvel hazırlık yapmanıza, ilaçlama ardından içerisinde temizlik yapmanıza lüzum yoktur.

Uzun vakit tesirini devam ettirir. Çevre ve insan sağlığı üstünde hiçbir tesiri yoktur. Aksine çok ideal bir yöntemdir.

Kemirgen ilaçlamasında ise öncelikli olarak ilaçlama yapılacak alan üstünde ön keşif yapılması farelerin yürüyüş yolları ve üreme alanlarının belirlenmesi yapılmalı, ilaçlama yapılacak alana giriş gerçekleştirdikleri noktalar eskiden belirlenmelidir.

 

ÖVGÜ İLAÇLAMA ARA